Jak zostać au pair?

Wystarczy tylko chcieć.

Program au pair polega na opiece nad dziećmi w wybranym przez siebie kraju, głównie w Europie i USA. Przez proces rekrutacyjny można przejść albo na swoją rękę poprzez portal agencji internetowej aupairworld lub skorzystać z ofert którejś z agencji lokalnie. Logując się na aupairworld można samodzielnie wybierać spośród wielu rodzin w różnych miejscach, szukając dla siebie odpowiedniego miejsca do spędzenia kilku/kilkunastu miesięcy życia, opiekując się dziećmi i żyjąc rutyną obcej rodziny, podróżując i ucząc się przez to obcego języka. Proces szukania rodziny nie jest trudny, wymaga tylko odpowiedniej determinacji, by wybrać jak najlepiej. Choć i tak wszystko okaże się dopiero na miejscu (:

 

SKĄD POMYSŁ?

Evie mama podsunęła wizję wyjazdu, szybko się jednak zreflektowała "jak to moja córka nie idzie na studia?". Eva już w głowie miała zupełnie inną wersję swojego życia. Chciała wyjechać, żeby odciąć się od  rodziców i spróbować podtrzymać się na własnych skrzydełkach. Dla młodych osób, dla których wskoczenie w przypadkową rutynę obcych dla siebie ludzi nie brzmi groźnie a wręcz zachęca do rzucenia się w wir ku przygodzie, jest to wyjątkowa okazja na spędzenie kilku(nastu) miesięcy w wybranym przez siebie miejscu. Wyjazd ze swojego zaplecza ma wielki potencjał rozwoju oraz pomaga nam się sprawdzić w zupełnie innym miejscu i w innych rolach, niż zwykliśmy dotychczas odgrywać. Wymiana kulturowa wzbogaca umysł, perspektywa poszerza swój zakres przez spotkanie z zupełnie innymi wzorami kulturowymi. Droga nie zawsze jest prosta, jednak zdolność adaptacji pozwala szybko dostosować się do nowych warunków otoczenia. Elastyczne podejście jest kluczowe i nie może go w całej tej kwestii zabraknąć; ważna jest też umiejętność stawiania zdrowych granic, które pozwolą na życie z rodziną goszczącą w spokoju i komforcie. O tym wrzucimy osobną notkę.

Eva, czyli założycielka tego bloga była au pair 4 razy w UK oraz Norwegii. Bloga pomaga jej prowadzić Karo, która była au pair 3 razy w Hiszpanii, na Islandii i we włoskich Alpach. Obie przechodziłyśmy drogę poszukiwania host family kilka razy i za każdym razem ekscytowałyśmy się na nowo. Jest coś pięknego w poznawaniu goszczącej rodziny i zaznajamianiu się z nową perspektywą spędzania swojej codzienności dzieląc życie z innych ludzi. Jeżeli kroczysz tą drogą po raz pierwszy, to chętnie Ci pomożemy i wskażemy kilka dodatkowych ruchów co warto, a czego nie warto robić – np. jak napisać odpowiedni profil czy sprawdzić wszystko pod względem językowym i wybrać dla siebie ludzi naprawdę do nas pasujących, by wspólnie zamieszkać i dzielić z nimi swoją codzienność. Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu przez komentarz gdzieś tutaj na stronie lub poprzez formularz na blogu Evy

Do przeczytania,
Karo 

2 komentarze: